Finala Cupei FA în număr: cele mai mari și mai mici punctaje, echipe neînvinse și multe altele

Fotbal

Horoscopul Tău Pentru Mâine

Arsene Wenger sărbătorește cu jucătorii săi și trofeul FA Cup după ce Arsenal a câștigat competiția doi ani la rând.

Arsenal este cel mai recent câștigător al Cupei FA(Imagine: Jordan Mansfield - FA)

cartierele roșii

Arsenal a apărut în mai multe finale ale Cupei FA decât orice altă echipă.

Sezonul trecut a fost a 19-a apariție finală a Gunners. Au câștigat 12 dintre aceștia, mai mult decât oricare altă echipă, și au ajuns în al doilea loc de campioni de șapte ori.

Manchester United, cu 18 apariții finale până în prezent, va egala recordul general al Arsenalului când se va confrunta sâmbătă cu Crystal Palace și ar putea egala și recordul de victorii.

Liverpool a apărut în 14 finale. Everton și Newcastle au apărut în 13, în timp ce Aston Villa și Chelsea au apărut în 11.

Everton a fost subcampionatul FA Cup de opt ori, mai mult decât orice altă echipă.

Aparițiile finale ale Cupei FA

Cele mai mari scoruri finale

Două meciuri împărtășesc onoarea de a fi cele mai înscrise finale cu șapte goluri fiecare.

Finala din 1890 dintre Blackburn Rovers și Sheffield Wednesday s-a încheiat cu 6-1 pentru echipa Lancashire.

Blackpool l-a învins pe Bolton cu 4-3 în celebra finală a lui Matthews din 1953. Sir Stanley Matthews, după care se numește meciul, nu a înscris niciun gol în acea zi. Stan Mortensen a marcat trei dintre golurile lui Blackpool, singura dată când un jucător a marcat vreodată un hat-trick într-o finală de la Wembley.

Stanley Mattews

Sir Stanley Matthews & apos; Medalia FA Cup din 1953 (Imagine: PA)

Cele mai mici scoruri finale

Patru finale s-au încheiat cu egaluri de 0-0.

Primul a fost în 1886 când Blackburn Rovers, în a treia finală succesivă, a remizat cu West Brom. Rovers a câștigat reluarea.

Următorul a fost în 1911 când Bradford City a ținut Newcastle înainte de a-i învinge cu 1-0 în replică. Barnsley a remizat 0-0 cu West Brom în sezonul următor și, de asemenea, a câștigat reluarea cu 1-0.

Nu a existat o altă finală fără goluri până în 2005, când Arsenal a remizat cu Manchester United. Reluările au fost un lucru din trecut până atunci și Gunners-ul a câștigat în cele din urmă la penalty-uri.

Au fost finale care s-au încheiat cu 0-0 după 90 de minute, dar au văzut un gol în prelungiri.

Citeste mai mult:

John Terry și Frank Lampard sărbătoresc cu FA Cup după ce l-au învins pe Manchester United pe stadionul Wembley pe 19 mai 2007

John Terry și Frank Lampard sărbătoresc cu FA Cup în 2007 (Imagine: AFP / Getty)

Cea mai recentă a fost finala din 2007 dintre Chelsea și Manchester United, Chelsea a câștigat meciul în prelungiri cu un gol al lui Didier Drogba.

Finala din 1985 l-a văzut pe Manchester United învingându-l pe Everton cu 1-0, datorită unui gol suplimentar al lui Norman Whiteside.

Două goluri de accidentare în finala din 1982 dintre Tottenham și QPR au văzut golul final la reluare.

Finalele din 1971, 1968, 1965, 1947, 1938, 1920, 1912 și 1877 au fost de asemenea 0-0 după 90 de minute, dar s-au decis în prelungiri.

Echipe neînvinse

Nouă echipe diferite au înregistrări neînvinse în finala Cupei FA.

Șapte dintre acestea au apărut doar o dată în el - Blackburn Olympic, Bradford City, Coventry, Ipswich, Wigan și Wimbledon.

Bury a fost la două finale, 1900 și 1903, și le-a câștigat pe amândouă.

Cu toate acestea, Wanderers FC a trecut la cinci finale ale Cupei FA - 1872, 1873, 1876, 1877 și 1878 - și le-a câștigat pe toate fie în primul meci, fie în reluare.